Gero logotipo paslaptys arba koks yra profesionalus logotipas
Tai koks tas logotipo aukso viduriukas, kokia ta stebuklingoji formulė? Užtikrinu, kad esate matę daug logotipų ir ne visi jie yra geri pavyzdžiai. Visose srityse yra mėgėjų, kurie šiek tiek iškreipia profesionalius dalykus, o toje mišrainėje labai sunku susigaudyti.
Logotipas yra skirtas identifikuoti
Tam, kad geriau įsivaizduotumėte kas yra logotipas ir kokia jo funkcija versle, siūlau tokią analogiją – įsivaizduokite, kad logotipas atlieka tokią pat funkciją versle, kokią gyvenime atlieka žmogaus veidas. Nėra nieko kito, kas mus išskirtų iš kitų nei tai, kokie yra mūsų veido bruožai. Žmonių labai daug, tačiau surasti į save visiškai panašų – užduotis sudėtinga. Tokią pat funkciją versle atlieka logotipas. Jis išskiria verslus iš visų kitų tik piešiame ne veidus, o suteikiame vizualią formą veiklos pavadinimui. Grupinėje nuotraukoje greitai rastumėte save, jeigu būtų uždengta viskas, išskyrus veidą. Grafinių ir kt. formų gausoje greitai atrastumėte pažįstamus prekinius ženklus, jeigu matytumėme jų logotipus.
Taigi, logotipas – vizuali forma, ženklinanti jūsų produktus ar paslaugas ir vartotojui leidžianti identifikuoti, kad produktas / paslauga yra jūsų.
Didžiausia daroma klaida, kuriant logotipus
Sukurti logotipą nėra paprasta, kadangi jis turi atitikti keletą svarbių kriterijų. Profesionalus logotipas turi būti:
1) pakankamai originalus
2) tinkamas vykdomai veiklai
3) lengvai įsimenamas
4) paprastas
Originalumas. Šiandien visko prikurta yra labai daug, o kol jūs skaitote šį straipsnį, atsirado dar milijonai naujų idėjų, realizuoti tūkstančiai logotipų. Sukurti kažką nematyto – beveik neįmanoma, todėl logotipas turi būti originalus jūsų konkurentų atžvilgiu. Norite išsiskirti? Rekomenduoju mažiau inspiruotis pas konkurentus ir kurti savotišką charakterį. Aš kaip dizainerė, savo klientų visada parašau pateikti didžiausius konkurentus. Ir ne todėl, kad pasiinspiruočiau kaip jie save pozicionuoja, o todėl, kad nesukurčiau kažko panašaus.
Tinkamumas veiklai. Formos ir spalvos kuria skirtingas nuotaikas. Esu už išsiskyrimą, originalumą, tačiau logotipas turi tikti vykdomai veiklai. Todėl niekada nekursime romantiško logotipo inžineriniam verslui – ranka rašyti šriftai ir pastelinės spalvos yra labiau tinkamos kitokioms veikloms. Norint kurti originalumą ir kitoniškumą reikia neperžengti tos plonos ribos, nes logotipas gali painioti vartotojus ar nepritraukti tikslinės auditorijos.
Lengvai įsimenamas ir paprastas. Sukurti originalų, tinkantį veiklai ir dar paprastą bei lengvai įsimenamą logotipą yra sunkiausia užduotis. Deja, dauguma žmonių minimalizmo nevertina. Jiems atrodo, kad tai, kas minimalu – lengvai padaroma ir jie nesuvokia už ką moka pinigus. Bet jeigu prikrauni į logotipą visko, ką tik sugalvoji, tada valio, atrodo, dizaineris tiek dirbo, negaila ir sumokėti. 😁 Paprastas ir lengvai įsimenamas logotipas jūsų veiklai neša daugiau naudos – mes greitai pamirštame naują informaciją, o ypač prekinius ženklus, nes tai – ne pirmo būtinumo dalykai mūsų gyvenimuose. Sudėtingiems ir su pernelyg daug detalių logotipams būtų įsimintiems dar sunkiau. Juk lengviau įsiminti vieno sakinio citatą, negu visą pastraipą, ar ne? Bet juk sudėtingiau mintį galingai perteikti sakiniu, negu pastraipa, argi ne taip? Taip pati ir su logotipu – daug sunkiau yra sukurti minimalų ir lengvai įsimenamą, negu visko prikrautą ir sudėtingą.
Tai kokia ta didžiausia klaida, kuriant logotipus?
Mano nuomone, didžiausia klaida, kurią galite padaryti kurdamiesi logotipą – bandyti sukišti į jį visas savo verslo vertybes, veiklas, žinutes ir pan.
Butaforinė situacija – jūs pradėjote vykdyti suknelių siuvimo veiklą. Jūsų suknelės yra modernios, šiuolaikiškos, iš aukštos kokybės gaminių, siuvamos rankomis. Jūsų verslo pagrindinis išskirtinumas – siuvate sukneles nestandartinio dydžio moterims. Logotipą naudosite www svetainėje, soc. tinkluose, spausdinsite brošiūrą ir dėsite logotipą ant pasiūtų suknelių etikečių bei dėžučių, į kurias pakuojate pasiūtas sukneles. Jums patinka raudona, juoda spalvos, gal dar auksas visai nieko.
Klausimas. Kaip manote, koks turėtų būti šios veiklos logotipas?
a) plus size moteris su suknele + veiklos pavadinimas
b) adata rankoje, skrodžianti suknelę/audinio skiautę + veiklos pavadinimas
c) minimali, išieškotos formos, apversta aukso spalvos kriaušė + veiklos pavadinimas
Teisingas atsakymas – C.
Kodėl?
C atsakyme logotipas turi paslėptą prasmę ir neiliustruoja veiklos literialiai. „Vaizduoti veiklą literaliai“ – tokio kriterijaus profesionaliam logotipui nėra ir jo nereikia pildyti. Taigi, suknelių salono pagrindinis išskirtinumas tai, jog jis siuva sukneles nestandartinio dydžio moteris. Dažniausiai moterų figūros yra tapatinamos su vaisiais – kriaušė, bananas, obuolys ir pan. Deja, kai kurios moterys yra per daug unikalios, kad būtų obuoliais ar kriaušėmis, todėl logotipe pasakome savo nuomonę – apverčiame vieną iš figūrinių vaisių – šiuo atveju kriaušę. Apversdami kažką aukštyn kojomis reiškiame protestą, kitoniškumą, atkreipiame dėmesį, kad norime kažką pasakyti. Logotipą nuspalviname aukso spalva, nes ji reiškia prabangą, pakylėjimą, nekasdieniškumą – mes siuvame nekasdienes sukneles, o sukneles būtent Tau. Tu mums svarbi. Mes pastebime Tavo unikalumą ir prie jo taikomės. Kokia graži viso to idėja, ar ne? Gija, kuri gali tęstis per visą marketingo strategiją ir tikiu, pritraukti daug ištikimų klienčių.
Ką prarandame pasirinkę literalų vaizdavimą?
Pirmiausia, prarandame galimybę pasakyti kažką daugiau nei tik tai, ką darome. Minėjau, kad logotipas bus naudojamas www svetainėje – svetainėje jau bus kažkur parašyta – siuvame sukneles plus-size moterims. Kam kartoti tai logotipe? Naudosime soc. tinkluose – ten kasdien dėsime sukneles ir sakysime, kad jas siuvame. Kam kartoti logotipe? Spausdinsime brošiūrą – joje tekstu rašysime, kad siuvame, pridėsime suknelių nuotraukų. Kam kartoti tai logotipe? Etiketė bus siuvama prie suknelės. Kam kartoti logotipe, kad tai – suknelė? Kam dėti suknelės piešinį ant suknelės? Dėžutėje bus suknelė. Kam ant dėžutės dar kartą piešti suknelę? Tikiuosi, suprantate ką aš noriu pasakyti – skirtingas žinutes įprasminkime skirtingomis vizualiomis formomis. Kiek žmonių atsimins jūsų logotipą su suknele (kad ir kokia originali bus ta suknia, logo su suknele dar yra tūkstančiai ir išsiskirt bus sunku), o kiek žmonių atsimins apverstą auksinę kriaušę ir kokią nuostabią žinutę ji neša? Manau, atsakymą žinote patys.
Taigi, pasirinkdami literalų vaizdavimą mes prarandame galimybę būti išskirtiniais.
O tai kaip auditorija žinos, ką aš darau, jei logotipe to nevaizduoju?
Jeigu veiklos pavadinime neatsispindi, paminėti ką veikiate logotipe galite papildomu tekstu. Dažnai sutiksite logotipus su vadinamais tag line‘ais – tai yra tas papildomas, dažniausiai mažesniu šriftu parašytas tekstas po logotipu, virš jo, šalia ir pan. Šis būdas praverčia tada, kai logotipą siunčiate įdėti prie rėmėjų sąrašo, kai logotipą naudoja jūsų kažkokie partneriai ir norite praplėsti savo žinomumą. Logo + tekstas „nestandartinių suknelių salonas“ (mūsų pavyzdžiu) puikiai pasitarnaus šiuo atveju.
Visoms kitoms situacijoms jūs turite naudoti marketingo vienetus. Tai, ką jūs veikiate ir darote, kasdien turite komunikuoti soc. tinkluose, rašyti www svetainėje, pirkti reklamą radijuje, televizijoje, dėtis banerius ir pan. Marketingo vienetų yra daugybė – atsirenkate tuos, kurie tinka jūsų tikslinę auditoriją pasiekti ir važiuojate. Logotipas pats vienas nėra skirtas „išnešti“ visą jūsų viešinimą. Primenu, jis skirtas identifikuoti.
Pavyzdžiai neleis man meluoti
Panagrinėkite pavyzdžius aplink save – noriu, kad patys suprastumėte, jog tai, ką kalbu – makes sense. Ant jūsų automobilio nėra logotipo, kuris vaizduotu mašiną, jos ratą ar vairą. Ant jūsų skalbimo mašinos nėra logotipo, kuris vaizduotų skalbimo mašiną ar švarų išskalbtą rūbą. Jūsų džinsų etiketėje esantis logotipas neturi šalia nupiešto džinso ar moters, dėvinčios džinsus. Ant jūsų pusryčių duonuos nėra logotipo su duonos kepalu ir taip toliau. Galėčiau vardyti ir vardyti, tačiau manau, kad esmę supratote.
O jeigu veiklą išplėsite?
Dar vienas prieš, kodėl neturėtumėte logotipe vaizduoti nieko literalaus – Jūsų logotipe dabar daili suknelė (prisimenant suknelių pavyzdį). Veiklą vykdote sėkmingai jau 5 metus, turite klienčių ratą ir norite pradėti siūti ne tik sukneles – klientėms reikėtų ir, pavyzdžiui, klasikinių kostiumėlių. Ką darysite? Liksite su suknele ar keisite logotipą?
a) Liksite su suknele – bus sunku iškomunikuoti, kad siuvate ne tik sukneles, logotipas klaidins, siaurins jūsų nišą ir atbaidys potencialius klientus. Be to, dabar siuvate ne tik sukneles, kažkaip tokį logotipą su suknele dėti ant švarko etiketės nei 5 nei 9, ar ne?
b) Keisite logotipą – ar prie suknelės pripiešite švarkelį? 😁 O ką darysite, jei asortimentas dar labiau plėsis? Dapiešinėsite naujus produktus? Be to, jūsų prekinį ženklą jau įsiminė daug klientų, nebijote keisti? Investuosite į logotipo kūrimo darbus dar kartą – nekalbu tik apie dizainerį, pergaminsite iškabą, etiketes, dėžutės ir dar daugiau, ką jau sukūrėte per penkerius metus. Ar tikrai šios investicijos reikalingos dabar, kai turėtumėte rūpintis dar didesniu verslo augimu?..
Noriu pasakyti, kad susikurti profesionalų logotipą iš karto jums sutaupo labai labai daug pinigų ir laiko, sumažina rizikas prarasti sukurtą ryšį su klientais.
Profesionalo paslaugoms biudžeto neturite?
Jeigu profesionaliam logotipui susikurti pas profesionalą pinigų neturite/nenorite skirti ir jokių kompromisų atrasti neįmanoma, tai bent jau nusiųskite šį straipsnį tam, kuris kurs jūsų logotipą už keliasdešimt eurų. Perskaitys žmogus, galbūt bent pavyks pabandyti paimituoti kažką profesionalaus. 😁 Jei kursite logotipą patys – irgi prisiminkite, ką perskaitėte. Manau, turėtų gautis daug geriau.
Taip sakau todėl, kad nė neįsivaizduoju kaip galima kurti logotipą už keliasdešimt eurų, kadangi įvykdyti visus gero logotipo kriterijus užtrunka nemažai laiko. Ir užtrunka ne todėl, kad lėtai dirbu ar nesuprantu ką darau – atvirkščiai – kaip tik suprantu ką darau, todėl ir nesigauna to padaryti per valandą ar dvi. Procesas sudėtingas, reikia apgalvoti daugybę dalykų į priekį, kurių jau neišduosiu – mano slaptasis padažas tegul lieka slaptu! 😁
Netikėtai prisiminiau vienos dizainerės patarimą „nedalyk klientams patarimų, daryk taip, kaip jie prašo“ ir mane net supurtė – aš VISADA darau atvirkščiai ir su klientu ieškau idealaus sprendimo. Kaip galiu savo klientui nepatarti? Tai kodėl jis į mane kreipiasi? Tik dėl to, kad aš galiu įsijungt programą ir moku ja naudotis? Tai kodėl man klientas turi mokėt pinigus? Tam, kad jis pats prie logotipo ar kito grafinio darbo leistų valandų valandas, o aš laukčiau kol jis pasakys ką man daryt? Na, dizaino išsilavinimą įgavau tikrai ne dėl to, savo žinias nuolat atnaujinu ir gilinu tikrai ne šiaip sau ir darbo procesą optimizuoju vis labiau tikrai ne dėl to, kad klientas, sumokėjęs pinigus, viską pats darytų. Kirpėjai nesakome kokiom žirklėm kirpti, už kasininkę neskaičiuojam pinigų, o chirurgui nerodom kur ir kaip pjauti, tai kodėl turėtume dizaineriui sudarinėti spalvų paletes ar šriftų sąrašus? Ne-są-mo-nė. 😊
Reikalingas logotipas? Pasikalbėkime.
Logotipas yra jūsų veiklos parašas. Viską, ką sukuriate ir siūlote savo tikslinei auditorijai, pažymite ir pasirašote su logotipu. Sukurkime jį modernų, išskirtinį ir ilgaamžį.
Nežinote nuo ko pradėti? Pradėkime nuo pokalbio.
Leave a comment: